GÜNDÜZÜ MASAL,GECESİ TEHLİKELİ:PRAG

12:08 Uçurtmanın Keşfi 0 Comments
GÜNDÜZÜ MASAL,GECESİ TEHLİKELİ:PRAG


Viyana'da beş çayını içtikten sonra Prag'a varmak adına yola çıkmıştık.Güzergah boyunca sakin ve kısmen küçük bir yoldan sınıra varmak adına gidiyorduk ve yol boyu tarlalar da bize eşlik ediyordu.

Ufka uzanan tarlaları görünce,aklımdaki Avrupa medeniyeti yerini Adana siluetine bırakmıştı.Küçük köylerden,yeşilliğin arasından devam eden yolculuk bir tabelayla renk kazanıyordu.
Kayıtlarıma göre saatler 18.57'yi gösterirken Çek Cumhuriyeti sınırını geçiyorduk ve sevindirici bir şekilde NON-EU olarak değil gayet medeni bir biçimde geçiyorduk.

Ülkeye girdikten yaklaşık 15 dakika sonra tabelada da görüldüğü üzere Znojmo adlı bir kasabaya varmıştık.Kent içinden geçerken birkaç kare yakalamayı başarmıştım.


Znojmo'yu geçip otoyola çıktığımızda başkente yaklaşık 2 saatlik bir yolumuz vardı ancak yolda meydana gelen bir kaza sonucu 3 saat kadar rötarla başkente varmıştık.

Orta Bohemya'da Vltava Nehri kıyısına kurulu Prag 1,2 milyonluk nüfusuyla Çekleri en büyük kenti aynı zamanda...Avrupa'nın en güzel kentleri arasında gösterilen Prag için:Altın Şehir,Masal Şehri,Şehirlerin Anası,ve Avrupa'nın Kalbi gibi tanımlar yakıştırılmıştır. 2.Dünya Savaşı'nda çok zarar görmeyen şehir,çoğu tarihi eserini muhafaza etmiştir.Hitler ordularının 1939'da kente girmesiyle işgale uğrayan Prag,1945 yılında Sovyet kuvvetlerinin kente girmesiyle kurtulmuştur.Almanların barışçıl yollarla kente girmeleriyle bu tarihi dokuya zarar gelmemiş ve Hitler'de bu kente dokunulmamasını emretmiştir.Gece yarısında kente vardıktan sonra ekipmanları alıp Mustek'in başında ki ulusal müzeden rotaya başladım.Saatin gece olması sebebiyle sokaklar biraz tenhaydı.Bundan faydalanarak pek çok fotoğraf çekilirken birkaç genç yanıma geldi.Slovenyalı olan bu Erasmus eğitim programı öğrencileriyle havadan sudan konuştuktan sonra haritamı göstererek yol tarifi aldım ve yola çıktım.Paramı bozdurmak üzere bir döviz bürosuna girdim 15 Euro bozdurmak adına 20'lik bir banknot uzattım.Hamımefendi aksanımı beğenmemiş olacak ki 15 mi 50 mi bi karar ver diye çıkıştı.20'likten alabiliyorsan 50 al deyip bekledim.Ters ter baksada korunaları bir bir önüme saydı zira ben turisttim ve ne dersem o olacaktı.Siz siz olun Prag'da döviz bürolarına dikkat edin ve günlük Euro kurunu takip edin.İşin uyanıklığını bulmuşlar...Öncelikle pek çok döviz bürosu standartların üzerinde bir dizayna sahip...İçeride dünya borsalarından haberler,canlı partiler,şık giyimli üniformalı insanlar gelen turistlerin gözünü boyamakta...Döviz verirken hesap makinesiyle oynuyorlar,bilgisayara bir şeyler giriyorlar ve parayı avcunuza sayıyorlar.Tavsiyem önceden  günün kuruyla kaç koruna alacağınızı bir hesap etmek ve ardından döviz büroları hakkında kur farkı var mı diye biraz dolanmak...Mustek'te pek çok döviz bürosu bulmanız mümkün bu arada... Tabii her her için aynı genellemeyi yapamayız ama pek dürüst insanlar gibi gelmediler gözüme.

Bir diğer husus ise cebinizde ki bozukluklara mukayyet olmanız... Çek Cumhuriyeti hala Euro yerine koruna kullanıyor ve 1-5000 arası birimleri mevcut.Dikkat etmeniz gereken husus şurada yatıyor Prag'da özellikle Karl Köprüsü etrafında ki dilenciler yoğunlukta ve avuçlarını açmış bekliyorlar.Siz de cebinizde ki olan bozukluğu onlara verebilirsiniz,fakat 50 korunalık bir bozuk paranın yaklaşık 5.5 lira olduğunu bilmeniz gerekiyor.Aman tongaya gelmeyin,gaflete düşmeyin.

Bu kadar uyarı yapıp,nutuk attıktan sonra meydanda ki büfeden birkaç atıştırmalık alıp Mustek üstünden 10 dakika yürüyerek Jan Hus Meydanı'na vardım.Meydanda 1915 yılında dikilmiş bir heykel vardı ve bu heykelin sahibi olan Jan Hus yakılarak infaz edilen bir teologmuş.Meydan,Tin Kilisesi'ne ve Tarihi Astronmik Saat Kulesi'ne ev sahipliği yapıyor.Ülkenin %60'ının hiç bir dine inanmadığını düşündüğümüzde bu kadar muazzam mabetlere yazık oluyor doğrusu...Gotik mimarinin hüküm sürdüğü masallar şehri Prag'a gece geldiyseniz şayet,kabuslar görmeye hazır olun.Yani en az kabus görmemek adına dikkatli olun.Kiliseyi yakından görmek adına bendeniz ara sokaklara girmemle çıkmam bir oldu.Sebebi ise kilise avlusunda esrar kullananlardı.Esrarın ülkede değişik bir statüsü var yasak ama kullanılıyor gibi... Meydanda da pek çok alkol alan ve esrar kullanan insan bulmanız olası...Vakit gece 01.00'ı gösterirken Stare Mesto'dan çan sesleri yükseliyordu.1410 yılında iki matematik mühendisi tarafından yapılan astronomi saati,gezegen üzerinde ki çalışan en eski saat aynı zamanda... Saat başları gelirken meraklı kalabalık toplanıyor ve saatin çalmasını bekliyor.Bende açtım kameramı havarilerin tek tek çıkmasını ve güzel bir görsel şölen sunmasını bekliyorum ama ne gelen var ne giden...Eee saat geç oldu uyumaya gittiler sanırım.Çanlar kesildikten sonra ise alkış kıyamet gibi kopuyor Jan Hus Meydanı'nda...Hengame bittikten sonra macera labirentvari eski kent sokaklarında devam etmekteydi.Yol üstü açık olan bir dükkandan 70 ve 90 korunaya mahnetlerimi alıp Karluv Most'a uğradım.Arzu ederseniz meydana birkaç yüz metre uzaklıktaki Yahudilerin yerleşim bölgesi Josefov'u ziyaret edebilir,uygun saatte giderseniz İspanyol sinagogunu gezebilirsiniz.Lakin saatin geç olması beni oraya gitmekten alıkoydu.
Vltava Nehri üzerine kurulu Karl Köprüsü 1402 yılında tamamlanmış.516 metre uzunluğundaki köprü,kutsal Roma-Cremen kralı 4.Karl adına yaptırılmıştır.Rönesansın etkisiyle 1700'lü yıllarda üzerine 30'dan fazla heykel dikilmiş.Heykeli geçip karşı kıyıya vardığımda ise zamanında Franz Kafka'nın yürüdüğü yollardan geçerek ,aslı varsa dünyanın en dar sokağını buluyorum ki aslı yokmuş.Aslında aslı varmış ama eskide kalmış.Vinarna Certovka Sokağı 70 cm genişliğinde ve günümüzde iki binanın arasında sıkışıp kalmış.Sokağın başındaki trafik lambası sokağı fark edilir kılan belki de tek özellik... Hele de gece! Sokak dar olduğundan 2 kişi karşılıklı geçemiyor.Bundan dolayı sokağa biri girdiğinde diğer tarafa kırmızı ışık yanarak bir karışıklık olması önleniyor.Gece 02.00 sularında sokaktan ayrılıp,dinlenmek için bir restorana oturdum ve biraz yemek yiyip dinlendim.Gece geç saatlerde pek açık yer bulunmuyor Prag'da.Tabi, gece kulüpleri dışında... Ancak gündüz vakitlerinde Jan Hus Meydanı'nda restoranları ve ya kıyıda köşedeki dönercileri tercih edebilirsiniz.Gelen hesabın %10 kadar da bahşiş bırakmak gerekiyor,tıpkı İtalya'daki gibi... Tabii bu bir yasal zorunluluk değil ama bahşiş bırakmadığınızda çok kötü bakıyor garsonlar.Restorana oturduğum Lesser Town adı verilen bölge eskiden ve bugün insanların yaşadığı,bugün ise açık hava müzesi niteliğinde bir yer... Bölge eskiden insanların ikamet ettiği bir yer olduğundan şaşaalı yapılar bulmak zor.Liechtenstein Sarayı,St.Nicholas Kilisesi ve Franz Kafka'nın  evi en çok ziyaretçi çeken yerler... Devamında ise Hradcany yani kale ve St.Vitus Kilisesi bulunuyor.Kale eskiden krallara ev sahipiği yapmış ve bugün de cumhurbaşkanına ev sahipliği yapıyor.Giriş ücretleri 9-12 Euro arası değişiyor ve erken gitmekte fayda var.Saatler öğleni gösterdiğinde ise sancak değişim töreni yapılıyor.bunu da bir köşeye not alın iyisi mi...Hitler'in bile yıkmaya kıyamadığı bu kentte tarih-sanat-ateist triyosu hemen göze çarpıyor.Ben de bunları düşünürken yavaş yavaş gitme vaktinin geldiğini anlayıp toparlanıyorum.

Dışarı çıkıp Arnavut kaldırımlarından başladığım noktaya doğru giderken sokaklar daha bir sakin geliyor gözüme... Boş sokaklarda esrar kullananlar ,köşe başlarında tuvaletlerini yapanlar ve sokak köpekleri tozpembe kentin tozlu tarafları sanırım... Saat 03.00'ü henüz bulmuşken boş sokaklarda iki tane hindu cebinden esrar çıkarıyır.Önce kibarca reddediyorum ama niyetleri farklı... Meğer satmak değilmiş niyetleri... Derin bir nefes aldıktan sonra Hinduları yolladım.Bu ufak maceradan sonra tur otobüsünü buldum,koltuğa kuruldum ve günün ilk ışıklarıyla kendimi bereketli Alman ovalarında buldum...

Siz siz olun Jan Hus Meydanı'nı görmeden,astronomik saatin çan sesini duymadan,Karl Köprüsü'ne para atmadan,Prag Kalesi'ne çıkmadan,dans eden evin önünden birkaç kare fotoğraf çektirmeden dönmeyin.Prag'a kadar gelmişken meyveli börek olan (Knödel) ve kremalı dana filetosunu tatmadan dönmeyin derim.
0 yorum: